Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Główna

Ojczyzna | pokazy przedpremierowe

Kino Apollo zaprasza na przedpremierowe pokazy „Ojczyzny” – najnowszego filmu Pawła Pawlikowskiego, laureata Oscara i twórcy takich filmów jak „Ida” i „Zimna wojna”. Seans odbędzie się 14 czerwca o godz. 15:30. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć jeden z najgłośniejszych polskich filmów tego roku jeszcze przed ogólnopolską premierą, zaplanowaną na 19 czerwca.

Dla dolnośląskiej publiczności te pokazy mają szczególny wymiar. „Ojczyzna” jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego, wspartą przez Dolnośląski i Wrocławski Fundusz Filmowy, a większość zdjęć do filmu zrealizowano właśnie na Dolnym Śląsku. Na ekranie zobaczymy m.in. Wałbrzych, Legnicę, Ludwikowice Kłodzkie, Malczyce, Unisław Śląski, Pieńsk, pałac Goszcz, Zamek Kliczków oraz hale Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. 

Akcja filmu rozgrywa się w 1949 roku, w cieniu powojennej Europy i narastających napięć zimnej wojny. Bohaterami są Thomas Mann, laureat Literackiej Nagrody Nobla, oraz jego córka Erika – aktorka, pisarka i jedna z najważniejszych kobiet w jego życiu. Ojciec i córka wyruszają w podróż przez Niemcy – z Frankfurtu do Weimaru – a wspólna droga staje się opowieścią o pamięci, rodzinnych napięciach, tożsamości i emocjach, które przez lata pozostawały niewypowiedziane.

W roli Thomasa Manna wystąpił Hanns Zischler, a Erikę zagrała Sandra Hüller, znana m.in. z „Anatomii upadku” i „Strefy interesów”. W filmie pojawia się również Joanna Kulig. Scenariusz Pawlikowski napisał wspólnie z Henkiem Handloegtenem. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal, muzykę skomponował Marcin Masecki, kostiumy przygotowała Aleksandra Staszko, a scenografię stworzyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

Film został bardzo dobrze przyjęty podczas festiwalu w Cannes, gdzie doceniono zarówno jego stronę wizualną, jak i aktorstwo oraz reżyserię. Paweł Pawlikowski otrzymał tam nagrodę za reżyserię, a sama „Ojczyzna” została uznana za jeden z najważniejszych tytułów tegorocznego konkursu.