Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Dyskusyjny Klub Filmowy,Główna

DKF on-line: “Jackie Brown”

14 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy na prelekcję na temat filmu „Jackie Brown”, czyli najbardziej zapomnianego (a według naszej prelegentki też niedocenianego) filmu Quentina Tarantino. To także jedyna adaptacja w filmografii Tarantino. Będzie o soczystych dialogach, fenomenalnej muzyce i mistrzowskiej obsadzie filmu (Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert De Niro, Robert Forster i Michael Keaton), czyli trzech nieodłącznych składnikach każdego filmu reżysera!

Jackie Brown (Pam Grier) jest mieszkającą w Kalifornii stewardesą, która dorabia do pensji przemycając z Meksyku do Los Angeles pieniądze dla wpływowego handlarza bronią, Ordella Robbiego (Samuel L. Jackson). Niestety, pewnego dnia dwaj agenci FBI (Michael Keaton, Michael Bowen) wpadają na jej trop. Funkcjonariusze żądają od niej posłuszeństwa i współpracy. Jackie jednak zrobi wszystko, żeby ich przechytrzyć. Kobieta przez przypadek znajduje sprzymierzeńca w osobie Maxa Cherry’ego (Robert Forster), starszego mężczyzny, któremu marzy się spokojne życie. Para opracowuje przebiegły plan, którego celem jest oszukanie nie tylko policji, ale również Ordella. Elektryzujący kryminał w reżyserii genialnego Quentina Tarantino (Pulp Fiction, Django).

Obraz jest ekranizacją poczytnej powieści Elmore’a Leonarda pt. „Rum Punch” i stanowi hołd dla popularnego w latach 70. gatunku blaxploitation. Trzecia pełnometrażowa fabuła w dorobku Tarantino zachwyca przewrotnym scenariuszem, doskonałymi dialogami oraz świetnym prowadzeniem akcji. Niekwestionowanym atutem jest rewelacyjna obsada. Obok odtwórczyni głównej roli Pam Grier (Coffy, Foxy Brown) w produkcji pojawia się cała plejada hollywoodzkich gwiazd z Samuelem L. Jacksonem (Pulp Fiction, Nienawistna ósemka), Michaelem Keatonem (Batman, Birdman) i Robertem De Niro (Taksówkarz, Wściekły byk) na czele. Pam Grier i Samuel L. Jackson byli nominowani za swoje role do Złotego Globu, a wcielający się w postać Maxa Cherry’ego Robert Forster (Mullholand Drive, Spadkobiercy) otrzymał nominację do Oscara.

Film z łatwością można znaleźć w legalnych źródłach w internecie oraz na platformach streamingowych, a my zapraszamy Was na prelekcję, którą wygłosi dla Was Klaudia Małota.