Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Główna

Dzień Kina Polskiego – przedpremierowe pokazy polskich filmów

11 listopada świętujemy polską kinematografię! Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy na Dzień Kina Polskiego, podczas którego będziecie mieli okazję zobaczyć trzy wyjątkowe polskie produkcje w pokazach przedpremierowych. Każdy z filmów zdobył uznanie na międzynarodowych festiwalach, a wszystkie gwarantują niezapomniane emocje i wciągające historie.

Obejrzymy poruszającą opowieść o stracie i poszukiwaniu nadziei w „Minghun”, emocjonującą historię młodej kobiety w powojennej rzeczywistości w „Dziewczyna z igłą” oraz inspirujący portret życia na własnych zasadach w biograficznej „Simonie Kossak”. Każdy z filmów to wyjątkowa opowieść, która zdobyła uznanie na międzynarodowych festiwalach i pozwala spojrzeć na polskie kino w całej jego różnorodności – od historii pełnych emocji po fascynujące opowieści biograficzne.

Program:

16:15 – „Minghun” (reż. Jan P. Matuszyński)
„Minghun” to film, który zabiera nas w głęboko poruszającą podróż przez różne kultury i ludzkie emocje. Po śmierci córki, Jurek (Marcin Dorociński) wraz ze swoim teściem Benem (Daxing Zhang) decydują się na odprawienie chińskiego rytuału zaślubin pośmiertnych – minghun. Ta symboliczna ceremonia ma na celu znalezienie dla zmarłej idealnego partnera na wieczność. Podróż, w którą wyruszają, staje się pełną emocji i duchowej refleksji próbą pogodzenia się ze stratą i odnalezienia sensu w bolesnych wydarzeniach.

„Minghun” to produkcja, która dzięki międzynarodowemu rozmachowi i wyjątkowym kreacjom aktorskim zyskuje na głębi i pozwala widzowi spojrzeć na uniwersalne emocje, łączące różne kultury. Zderzenie dwóch odmiennych światów prowadzi do odkrycia wspólnych wartości, które łączą ludzi na całym świecie.


18:00 – „Dziewczyna z igłą” (reż. Magnus von Horn)
Koprodukcja Dolnośląskiego Centrum Filmowego, „Dziewczyna z igłą” to film, który zaskakuje głębią i trzyma w napięciu od początku do końca. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach przenosi nas do Kopenhagi tuż po I wojnie światowej, gdzie młoda Karoline, samotna i zmagająca się z trudnościami życia w powojennym świecie, próbuje przetrwać. Po stracie pracy dziewczyna podejmuje zatrudnienie u tajemniczej Dagmar, właścicielki nielegalnej agencji adopcyjnej. Z czasem zaczyna odkrywać, że jej pracodawczyni skrywa mroczne sekrety, które wstrząsną całym jej światem.

„Dziewczyna z igłą” zdobyła Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i zyskała uznanie na Festiwalu Filmowym w Cannes. Ten niezwykle emocjonujący film jest świadectwem siły przetrwania i moralnych dylematów, przed którymi stają bohaterowie w brutalnej rzeczywistości powojennej.

 


20:15 – „Simona Kossak” (reż. Adrian Panek)
„Simona Kossak” to film biograficzny opowiadający fascynującą historię kobiety, która wybrała własną drogę, odrzucając tradycję i wyzwania związane z rodzinnym dziedzictwem. Simona, córka znanego malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, od najmłodszych lat była świadoma, że nie podziela artystycznego talentu swoich przodków. Postanowiła jednak poświęcić się ochronie przyrody, przenosząc się do Puszczy Białowieskiej, gdzie rozpoczęła życie na własnych warunkach, wśród dzikiej przyrody.

Film pokazuje jej niesamowitą determinację, by chronić naturę i żyć zgodnie ze swoimi wartościami, co niejednokrotnie wymagało walki z patriarchalnym światem nauki i społecznymi oczekiwaniami. „Simona Kossak” to inspirująca opowieść o miłości do natury, odwadze i sile niezłomności w obliczu przeciwności losu.