Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Główna

“Jestem Greta”: film + dyskusja

11 września o godz. 17.00 zapraszamy na pokaz filmu “Jestem Greta”, który pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ. Po seansie z młodymi wałbrzyskimi ekoaktywistami spotka się dziennikarz Robert Radczak. Porozmawiamy o tym jak oceniają działalność Grety Thunberg i czy spotykają się z podobnymi problemami w walce o czyste, zdrowe miasto. Bilety: 14 zł.

Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, by zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser próbuje uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją „bachorem”.

Wałbrzych silnie odczuwa zmiany, jakie wywołuje przemysł i zanieczyszczenie środowiska. Wydaje się, że w świadomość ekologiczna jest tu szczególnie potrzebna. Jak lokalny kontekst wpływa na ostatnie doniesienia, że ekstremalne zjawiska pogodowe „wychodzą ze skali”? Czy młode pokolenie, które doświadcza skutków zmian klimatu, ma moc odwrócenia losów świata?