Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Główna

Pokazy filmowe w ramach Avant Art Festival 2024

W dniach 5-7 lipca zapraszamy na pokazy filmowe w ramach Avant Art Festival 2024. Festiwal obecny na polskiej scenie kulturalnej od 2008 roku, jest znany z prezentacji muzyki i sztuki spoza głównego nurtu, skierowanej do odbiorców poszukujących nowych dźwięków, obrazów i form twórczej ekspresji. W tym roku letnia odsłona festiwalu odbędzie się na Dolnym Śląsku, a jego główną lokalizacją będzie Wałbrzych

Avant Art Festival prezentuje muzykę i sztukę, które rzadko goszczą na popularnych festiwalach, oferując coś wyjątkowego dla tych, którzy poszukują nowych możliwości dźwięku, obrazu i twórczej ekspresji. Tegoroczna edycja to idealna okazja, by zanurzyć się w świat eksperymentów, awangardy gitarowej, jazzu, upcyklingowej mody i kina.

W ramach festiwalu, Kino Apollo zaprasza na trzy wyjątkowe pokazy filmowe, które odbędą się od 5 do 7 lipca 2024 roku. Każdy z filmów to unikalne doświadczenie, które z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

 

“Singeli Movement: Greed for Speed” – 5.07, godz. 18:00

Nakręcony bardzo blisko społeczności muzyków film „Singeli Movement: Greed for Speed” przedstawia scenę super-szybkiej tanzańskiej muzyki, która angażuje twórców i fanów w każdym wieku i każdej płci. Muzyka Singeli narodziła się na przełomie wieków w slumsach Mburahati w Dar es Salaam, kiedy po 40 latach budowy socjalistycznej gospodarki Tanzania zaczęła wdrażać pierwsze kapitalistyczne reformy. Twórcy Singeli wywodzą się z pierwszego pokolenia, które wychowało się w tej nowej rzeczywistości. Ten film pokazuje, jak ambicje i marzenia o sławie rozkwitają u artystów, którzy dorastali w starciu między altruizmem minionych socjalistycznych czasów, a konkurencyjnością kapitalistycznego przyspieszenia.

“RAVE” – 6.07, godz. 18:00

Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów z pokolenia Z: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w naszym kraju. Młodzi bohaterowie są zafascynowani modą na lata 90. XX wieku, ale posiadają też krytyczną świadomość naiwności oraz utopijności postulatów osób z pierwszego polskiego pokolenia techno.

Film zderza współczesność z unikalnymi archiwami polskich imprez sprzed 30 lat, reprezentującymi konflikt pomiędzy miejską, artystyczną kulturą rejwową a wiejskmi imprezami techno spod znaku klubu Ekwador w Manieczkach. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?

“Licht: Szaleństwo i Opera” – 7.07, godz. 16:30

Film eksploruje temat szaleństwa i geniuszu w kontekście opery, prezentując fascynujące spojrzenie na twórczość balansującą na granicy normalności i ekstrawagancji.

Kanwą filmu są przygotowania do pierwszego w historii wystawienia opery przez The Dutch National Opera i Royal Conservatoire, przy współudziale Holland Festival jako siedmiodniowego maratonu operowego. Libretto opery przedstawia naszą planetę jako miejsce zmagania Lucyfera, który „niesie światło”, i anioła Michała, broniącego porządku kosmicznego wraz z Ewą w roli mediatorki w tym kosmicznym konflikcie. Film przedstawia sylwetkę artysty również okiem jego najbliższych, w tym córki i dwóch synów, którzy także wybrali ścieżkę sztuki. Jego dwie przyjaciółki, przy których umarł, to strażniczki idei opery „Licht”, w detalach sprawdzające, czy jej pierwsze wykonanie odda zamysł i kosmogonię twórcy.

Każdy seans to wyjątkowa okazja do zobaczenia filmów, które rzadko pojawiają się w kinach. Bilety na każdy pokaz kosztują 10 zł i są dostępne w kasie naszego kina oraz online.